Renault Mégane II RS: wersje, słabe punkty i koszty przed zakupem

Mégane II RS (2004–2009) ma opinię auta z mocnym silnikiem 2.0 Turbo i niewielu typowymi usterkami, pod warunkiem że był serwisowany na czas i nie był przerabiany. Ryzyko leży głównie w zaległym rozrządzie, szybko zużywających się hamulcach i oponach, zawieszeniu po latach jazdy oraz w elektronice. Poniżej zebrałem wersje, słabe punkty i listę rzeczy do sprawdzenia przy oględzinach.

Czarny Renault Mégane II RS z 2004 roku, widok z przodu na leśnej drodze zimą
2004 Renault Mégane RS z archiwum MB Classics — Fot. MB Classics

Mégane II RS to trzydrzwiowy lub pięciodrzwiowy hot hatch Renault Sport produkowany od września 2004 do 2009 roku. W tym przewodniku skupiam się na tym, co jest istotne przed zakupem: którą wersję wybrać, gdzie ten model ma słabe punkty i co sprawdzić podczas oględzin. Jeśli interesuje Cię raczej to, czy Mégane II RS ma szansę stać się klasykiem, przeczytaj osobny tekst: Mégane II RS jako przyszły youngtimer.

Jakie wersje Mégane II RS powstały i czym się różnią?

Wszystkie benzynowe Mégane II RS mają turbodoładowany silnik 2.0 16V (F4RT) i sześciobiegową skrzynię manualną, a różnią się mocą, zawieszeniem i wyposażeniem. Bazowa wersja 225 z 2004 r. ma 225 KM i 300 Nm przy 3000 obr./min, przyspiesza do 100 km/h w 6,5 s (dane Wikipedii i magazynu evo).

Wersja Lata Moc / moment Co ją wyróżnia
225 2004–2009 225 KM / 300 Nm wersja bazowa, podwozie Cup jako opcja
225 Cup 2005–2009 225 KM / 300 Nm podwozie Cup, o 10 kg lżejsza od 225
F1 Team od stycznia 2006 — edycja specjalna z grafiką F1 na zderzakach i przednich błotnikach
F1 Team R26 2006–2009 230 KM / 310 Nm LSD, Cup seryjnie, Recaro, Brembo, numerowana plakietka
R26.R 2008–2009 230 KM / 310 Nm 450 szt., 1230 kg, bez tylnej kanapy, maska z włókna węglowego
dCi 175 2007–2009 175 KM turbodiesel 2.0

W lipcu 2006 r. model przeszedł lifting: zmieniono przednie i tylne lampy, a światła przeciwmgielne przeniesiono bliżej środka zderzaka. Po tych szczegółach najłatwiej odróżnić auto przed liftingiem od późniejszego.

Co daje podwozie Cup?

Podwozie Cup to twardsze sprężyny, inne amortyzatory, krótsze odboje i inaczej dobrane stabilizatory. Według Planète Renault w wersjach Sport i Sport Luxe było opcją, a w F1 Team R26 wyposażeniem seryjnym. Auto na Cupie jest wyraźnie twardsze na co dzień, co warto sprawdzić na jeździe próbnej po gorszej drodze.

Czym jest F1 Team R26?

F1 Team R26 pokazano na salonie w Paryżu w październiku 2006 r. jako najbardziej sportową odmianę Mégane RS. Ma 230 KM przy 5500 obr./min, 310 Nm przy 3000 obr./min, mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu (LSD), czterotłoczkowe zaciski Brembo z tarczami 312 mm, 18-calowe koła z oponami Michelin Pilot Sport 2 w rozmiarze 235/40 i fotele Recaro. Opcjonalnie był dostępny lakier żółty Sirius, przypisany tej wersji.

R26.R — wersja dla toru

R26.R powstał w 450 egzemplarzach w zakładzie Alpine w Dieppe. Renault zdjęło z niego tylną kanapę, część poduszek powietrznych, klimatyzację i większość wygłuszeń, a stalową maskę zastąpiło karbonową. Masa spadła do 1230 kg, o 123 kg mniej niż w R26. Więcej o historii i rynku tej wersji piszę w tekście o kolekcjonerskim potencjale Mégane II RS.

Bok Renault Mégane II RS z 18-calowym kołem i żółtym zaciskiem hamulca
2004 Renault Mégane RS z archiwum MB Classics — Fot. MB Classics

Czy silnik 2.0 Turbo w Mégane RS jest trwały?

Tak, jeśli nie był chipowany i miał wymieniany rozrząd. Magazyn evo w przeglądzie zakupowym z 2008 r. opisywał silnik jako bardzo mocny i nie wskazywał typowych usterek turbosprężarki w autach bez przeróbek.

Najważniejsza pozycja w historii serwisowej to pasek rozrządu razem z paskiem osprzętu. Evo podawało wymianę przy 72 000 mil (ok. 116 000 km) i ostrzegało, że zerwany pasek oznacza poważne uszkodzenie silnika. Interwał w danym egzemplarzu sprawdź w książce serwisowej, a samą wymianę na fakturze. Auto zbliżające się do tego przebiegu bez udokumentowanej wymiany trzeba wyceniać z uwzględnieniem kosztu tej pracy.

Inne rzeczy, które evo wymieniało przy silniku:

  • Paliwo 98-oktanowe — na tańszym paliwie może pojawić się spalanie stukowe.
  • Nierówna praca na zimno przez minutę lub dwie jest normalna, jeśli szybko ustępuje.
  • Tylny tłumik zwykle wymaga wymiany w okolicy 40 000 mil (ok. 64 000 km), dlatego wiele aut ma wydechy z rynku wtórnego.

Na co uważać w hamulcach, oponach, zawieszeniu i skrzyni?

Hamulce i opony zużywają się w Mégane RS szybciej niż w zwykłym kompakcie, a zawieszenie i sprzęgło wymagają uwagi przy większych przebiegach. Według evo twarde klocki zjadają tarcze Brembo przy dynamicznej jeździe po ok. 20 000 mil (32 000 km), a przednie opony przy mocnym używaniu gazu potrafią wytrzymać ok. 10 000 mil (16 000 km).

  • Zawieszenie — według evo tuleje w okolicy 60 000 mil (ok. 97 000 km) zaczynają stukać na nierównościach.
  • Sprzęgło — według evo powinno przetrwać ponad 60 000 mil. Ślizganie przy mocnym przyspieszaniu na wysokim biegu oznacza wymianę.
  • Skrzynia biegów — ma krótki skok lewarka. Luźna, nieprecyzyjna praca sugeruje, że auto było ostro eksploatowane, np. na torze, i że uszkodzono mechanizm zmiany biegów.
  • LSD w R26 — evo określało go jako trwały. Przy autach używanych na torze zapytaj o historię eksploatacji i serwisu.
Wnętrze Renault Mégane II RS: kierownica, zegary i sześciobiegowa skrzynia manualna
Wnętrze 2004 Renault Mégane RS z archiwum MB Classics — Fot. MB Classics

Jakie usterki elektroniki i nadwozia są typowe?

Najczęstsze kłopoty to karta zamiast kluczyka, zamki i drobne usterki elektryki. Rdza jest rzadka i zwykle oznacza wcześniejszą naprawę. Przewodnik PistonHeads z 2013 r. radzi sprawdzić, czy drzwi zamykają się i otwierają z pilota, i zwraca uwagę na usterki systemu bezkluczykowego dostępu i uruchamiania.

  • Auta sprzed liftingu miały nietypowe usterki elektryczne, jak samoczynne włączanie świateł czy uruchamianie silnika. Według evo poprawiono je i nie występowały po liftingu.
  • Przełączniki szyb potrafią się odłamać, ale są tanie.
  • Korozja — PistonHeads opisuje zabezpieczenie antykorozyjne jako bardzo dobre, więc rdza najczęściej wskazuje na naprawę powypadkową.
  • Przód — maska i zderzak zbierają odpryski od kamieni.
  • R26.R — karbonowa maska jest droga w zamianie, a szyby z poliwęglanu łatwo porysować przy myciu.

Ile kosztuje utrzymanie Mégane II RS?

Największe pojedyncze wydatki to rozrząd, hamulce i opony. Konkretne kwoty, które podawało evo, pochodzą z brytyjskiego ASO w 2008 r., więc pokazują proporcje, a nie dzisiejsze ceny w Polsce:

Pozycja Kwota według evo (2008, Wielka Brytania)
Rozrząd z paskiem osprzętu w ASO ponad 1000 GBP
Przednie tarcze i klocki ok. 530 GBP
Tylny tłumik ok. 200 GBP
Geometria kół ok. 50 GBP

Do tego dochodzi spalanie. Według Planète Renault F1 Team R26 zużywa w cyklu mieszanym 8,5 l/100 km, a przy dynamicznej jeździe wynik jest wyższy. Przed zakupem warto policzyć, czy rozrząd, komplet hamulców i opony nie czekają na wymianę w najbliższym sezonie.

Którą wersję Mégane II RS wybrać?

Wybór zależy od tego, jak auto ma być używane. Wersje różnią się tak, że każda pasuje do innego zastosowania:

  • 225 bez Cupa — najbardziej miękka z benzynowych wersji, dostępna z nadwoziem trzy- i pięciodrzwiowym.
  • 225 Cup — ostrzejsze prowadzenie przy tym samym silniku. Sprawdź, czy auto rzeczywiście ma podwozie Cup, a nie tylko felgi czy naklejki.
  • F1 Team R26 — LSD i komplet sportowych dodatków. Szukaj numerowanej plakietki i zgodności wyposażenia z fabrycznym.
  • R26.R — auto kolekcjonerskie i torowe, z brakami w wyposażeniu typowymi dla wersji odchudzonej. Oryginalność elementów (maska, szyby, fotele) waży tu więcej niż przebieg.
  • Po liftingu (od lipca 2006 r.) — według evo bez wczesnych usterek elektryki.

Szerszy kontekst francuskich hot hatchy znajdziesz w zestawieniu 7 francuskich youngtimerów i w tekście o starszym Renault Clio RSi.

Tył czarnego Renault Mégane II RS z centralnie umieszczoną końcówką wydechu
2004 Renault Mégane RS z archiwum MB Classics — Fot. MB Classics

Jak sprawdzić konkretny egzemplarz przed zakupem?

Najwięcej mówi historia serwisowa, a dopiero potem jazda próbna. Przy oględzinach przejdź po kolei:

  1. Dokumenty — faktura za rozrząd z paskiem osprzętu, regularne wpisy wymiany oleju, informacja o ewentualnych przeróbkach oprogramowania silnika.
  2. Diagnostyka komputerowa — zapisane błędy silnika i elektroniki, w tym systemu karty.
  3. Nadwozie — pomiar grubości lakieru, szczególnie tam, gdzie widać rdzę, i stan przodu (odpryski).
  4. Hamulce i opony — grubość tarcz, stan klocków, równomierne zużycie opon. Nierówne zużycie sugeruje problem z geometrią.
  5. Jazda próbna — praca sprzęgła na wysokim biegu przy pełnym gazie, precyzja skrzyni, stuki zawieszenia na nierównościach.
  6. Oryginalność — wersja, podwozie i wyposażenie zgodne z numerem VIN. W R26 i R26.R numerowana plakietka.

W archiwum MB Classics jest 2004 Renault Mégane RS z silnikiem 225 KM, a w ofercie znajduje się 2015 Renault Mégane Trophy-R, oparty już na Mégane III. Inne francuskie i europejskie auta znajdziesz w ofercie MB Classics, a pozostałe przewodniki po modelach w kategorii Modele i przewodniki.

Najczęstsze pytania

Czy Mégane II RS to awaryjne auto?

Brytyjski magazyn evo w przeglądzie z 2008 r. pisał o niewielu typowych usterkach i mocnym silniku 2.0 Turbo, pod warunkiem pełnej historii serwisowej i braku przeróbek. Najwięcej kosztów generują rozrząd, hamulce, opony i elementy zawieszenia, a w autach sprzed liftingu z 2006 r. także elektronika.

Co ile wymienia się rozrząd w Mégane II RS?

Evo podawało wymianę paska rozrządu i paska osprzętu przy 72 000 mil, czyli ok. 116 000 km. Przy zakupie sprawdź w książce serwisowej, kiedy wykonano tę pracę i czy jest na nią faktura.

Czym różni się R26 od zwykłego Mégane RS 225?

F1 Team R26 z 2006 r. ma 230 KM i 310 Nm, seryjne podwozie Cup, mechaniczną szperę (LSD), fotele Recaro, czterotłoczkowe zaciski Brembo i 18-calowe koła. Wersja 225 ma 225 KM, a podwozie Cup było w niej opcją.

Ile wyprodukowano Mégane R26.R?

450 egzemplarzy, zbudowanych w zakładzie Alpine w Dieppe między październikiem 2008 a marcem 2009 r. Auto było o 123 kg lżejsze od R26.

Czy rdza na Mégane II RS to normalny objaw starzenia?

Według przewodnika PistonHeads nadwozie Mégane II jest dobrze zabezpieczone przed korozją, więc ślady rdzy najczęściej wskazują na naprawę powypadkową. Takie miejsca warto sprawdzić miernikiem lakieru.

Zobacz auta, które mam teraz w sprzedaży

Każde z opisaną historią, stanem i wadami.

Przejdź do oferty

Czytaj także