Czy Mégane II RS to przyszły klasyk? Które wersje i co decyduje o wartości

Mégane II RS bywa nazywany przyszłym youngtimerem przede wszystkim z powodu krótkich serii, takich jak R26.R (450 sztuk), i rekordu Nürburgringu z 2008 roku. Wyniki aukcji pokazują jednak duży rozrzut cen, a zwykła wersja 225 to wciąż przede wszystkim używany hot hatch. W tym tekście zebrałem, które wersje rynek wyróżnia i od czego zależy wartość konkretnego auta.

Biały Renault Mégane RS Trophy-R z 2015 roku z czerwonymi pasami, widok z przodu
2015 Renault Mégane Trophy-R z oferty MB Classics — Fot. MB Classics

O Mégane II RS pisze się jako o przyszłym klasyku, ale to określenie nie dotyczy wszystkich egzemplarzy w równym stopniu. W tym tekście nie oceniam, czy auto „zyska na wartości”, bo tego nikt nie wie. Zebrałem natomiast fakty, na których opiera się zainteresowanie kolekcjonerów, dane z aukcji i cechy, które odróżniają auto poszukiwane od zwykłego używanego hot hatcha. Praktyczne informacje o słabych punktach i kosztach znajdziesz w osobnym przewodniku: Mégane II RS przed zakupem.

Dlaczego Mégane II RS bywa wymieniany jako przyszły klasyk?

Powody są trzy: krótkie serie specjalne, rekord toru i to, że od R26.R zaczęła się seria rekordów Mégane RS na Nordschleife. 23 czerwca 2008 r. R26.R przejechał Nürburgring w 8 minut 17 sekund, co według Planète Renault było rekordem w kategorii aut z napędem na przód.

Brytyjski oddział Hagerty w tekście z listopada 2020 r. nazwał R26.R autem dobrze przygotowanym do statusu „Future Classic”. Takie opinie nie są prognozą ceny, ale pokazują, że model jest już obserwowany przez rynek klasyków, a nie tylko przez kupujących używane auta.

Dla porządku: Renault Sport bił później ten rekord kolejnymi Mégane. Mégane R.S. 265 Trophy z 2011 r. był według Wikipedii szybszy o 9 sekund, a Mégane R.S. 275 Trophy-R w czerwcu 2014 r. uzyskał 7:54,36.

Które wersje Mégane II RS mają największe znaczenie dla kolekcjonerów?

Najwięcej uwagi przyciąga R26.R, potem F1 Team R26, a dopiero dalej wersje 225 i 225 Cup. Kolejność wynika z nakładu i z tego, czym wersje się różnią.

R26.R — 450 egzemplarzy

R26.R zbudowano w 450 egzemplarzach w zakładzie Alpine w Dieppe, od października 2008 do marca 2009 r. Ma 230 KM i 310 Nm, waży 1230 kg, o 123 kg mniej niż R26. Renault zdjęło tylną kanapę, część poduszek powietrznych, automatyczną klimatyzację i większość wygłuszeń, a zamontowało karbonową maskę (−7,5 kg), tylne szyby z poliwęglanu (−5,7 kg) i fotele z karbonowymi skorupami (−25 kg).

Każdy egzemplarz ma numerowaną plakietkę z numeracją w obrębie kraju. Francja dostała numery 1–126. Według Hagerty w Wielkiej Brytanii planowano sprzedać 230 aut po 22 990 GBP, a ostatecznie trafiło tam 159.

F1 Team R26 — szpera i numerowana plakietka

F1 Team R26 z 2006 r. ma 230 KM, mechaniczną szperę, podwozie Cup w standardzie, zaciski Brembo, fotele Recaro i numerowaną plakietkę inspirowaną Formułą 1. Opcjonalnie był dostępny lakier żółty Sirius, przypisany tej wersji. O wartości tej wersji decydują przede wszystkim stan, oryginalność i komplet wyposażenia charakterystycznego dla R26.

225 i 225 Cup

Bazowe wersje nie były seriami limitowanymi. Kolekcjonerski sens mają przede wszystkim egzemplarze nieprzerabiane, z pełną historią serwisową i niskim przebiegiem. Pozostałe są przede wszystkim używanymi hot hatchami.

Czarny Renault Mégane II RS z 2004 roku na asfaltowej drodze, widok z przodu
2004 Renault Mégane RS z archiwum MB Classics — Fot. MB Classics

Co pokazują wyniki aukcji i ceny?

Ceny R26.R bardzo się różnią w zależności od egzemplarza, a najwyższe wyniki dotyczą aut z wyjątkową historią. Poniżej zestawiam dane, które udało mi się zweryfikować:

Data Źródło Auto Cena
2008 Hagerty UK R26.R, cena nowego auta w Wielkiej Brytanii 22 990 GBP
listopad 2020 Hagerty UK R26.R, „przyzwoite egzemplarze” od ok. 16 000 GBP
marzec 2022 Collecting Cars R26.R nr 001 (z 159 aut na rynek brytyjski) 38 750 GBP
czerwiec 2025 Iconic Auctioneers R26.R z 2008 r., z historią serwisową 21 995 GBP

Rekord z 2022 r. ustanowił egzemplarz z numerem 001, sprzedawany w ramach kolekcji Renault, a więc z pochodzeniem trudnym do powtórzenia. Wynik z 2025 r. jest wyraźnie niższy. Z tych liczb wynika przede wszystkim to, że cena zależy od konkretnego auta, a nie od samej nazwy wersji.

Co decyduje o wartości konkretnego egzemplarza?

O wartości decydują oryginalność, udokumentowana historia, stan części specyficznych dla wersji i przebieg. Magazyn evo pisał już w 2008 r., że auta z większym przebiegiem często mają wydechy z rynku wtórnego, a część była używana na torze, dlatego egzemplarz w specyfikacji fabrycznej wyróżnia się na rynku.

  • Brak przeróbek silnika — magazyn evo zwracał uwagę, że silnik 2.0 Turbo jest trwały w autach, które nie były chipowane ani tuningowane.
  • Historia serwisowa — przede wszystkim faktura za rozrząd z paskiem osprzętu (evo podawało 72 000 mil, ok. 116 000 km).
  • Części specyficzne dla wersji — w R26.R karbonowa maska, szyby z poliwęglanu, fotele z karbonowymi skorupami i numerowana plakietka. Według PistonHeads maska jest droga w zamianie, a szyby łatwo porysować.
  • Historia wypadkowa — PistonHeads opisuje zabezpieczenie antykorozyjne jako bardzo dobre, więc rdza najczęściej oznacza wcześniejszą naprawę.
  • Lakier — R26.R wprowadził trzy nowe kolory: gris Lune, blanc de Nacre i bleu Dynamo, obok czterech znanych z gamy.

Do tego dochodzi dokumentacja pochodzenia: rynek, na który auto trafiło jako nowe, numer plakietki i ewentualne potwierdzenia od producenta.

Kubełkowe fotele z czerwonymi pasami w Renault Mégane Trophy-R
Wnętrze 2015 Renault Mégane Trophy-R z oferty MB Classics — Fot. MB Classics

Gdzie w tej historii jest Mégane Trophy-R z 2014 roku?

Trophy-R to następca R26.R oparty na Mégane III i kolejna krótka seria Renault Sport. Według komunikatu Renault z 16 czerwca 2014 r. powstało 250 egzemplarzy, sprzedawanych w ok. 15 krajach. Auto ma 275 KM, podwozie Cup z mechaniczną szperą, regulowane amortyzatory Öhlins, tytanowy wydech Akrapovič, opony Michelin Pilot Sport Cup 2 i jest lżejsze o prawie 100 kg od Mégane R.S. Trophy, w tym o 42 kg dzięki fotelom Recaro.

W ofercie MB Classics jest 2015 Renault Mégane Trophy-R, który według opisu na stronie auta trafił pierwotnie na rynek japoński. Dla kogoś, kto porównuje R26.R i Trophy-R, to dobry punkt odniesienia: obie wersje mają ten sam przepis (mniej masy, krótka seria, rekord Nordschleife), ale dzieli je sześć lat i 45 KM.

Czy Mégane II RS może być zarejestrowany jako zabytek w Polsce?

Na razie nie, i dla części województw jeszcze długo nie będzie. Mégane II RS z lat 2004–2009 ma dziś 17–22 lata, a o wpisie do wojewódzkiej ewidencji zabytków (warunek żółtych tablic) decyduje konserwator zabytków. Wytyczne bywają różne. Na przykład zasady lubelskiego konserwatora obowiązujące od 1 marca 2026 r. przyjmują minimalny wiek 40 lat dla pojazdów wyprodukowanych poza Polską i wymagają zachowania co najmniej 75% oryginalnych części.

W praktyce Mégane II RS jest więc youngtimerem w potocznym sensie: autem z kultowym statusem wśród entuzjastów, ale bez formalnych przywilejów zabytku.

Jakie ryzyka trzeba brać pod uwagę?

Największe ryzyko to założenie, że każdy Mégane II RS będzie zachowywał się na rynku jak R26.R. Wersje 225 nie były limitowane i o ich wartości decyduje stan konkretnego auta, a koszty eksploatacji sportowego auta (rozrząd, hamulce, opony, zawieszenie) pozostają realne niezależnie od statusu modelu. Wyniki z 2022 i 2025 r. pokazują też, że nawet w najrzadszej wersji ceny mogą się różnić o kilkanaście tysięcy funtów.

Szerszy obraz francuskich youngtimerów znajdziesz w zestawieniu 7 francuskich youngtimerów i w tekście o tym, czym wyróżniają się „frenchtimery”. Auta, które mam w sprzedaży, są w ofercie MB Classics, a sprzedany 2004 Renault Mégane RS w archiwum. Pozostałe przewodniki po modelach są w kategorii Modele i przewodniki.

Tył białego Renault Mégane Trophy-R z czarnym dachem i spojlerem
2015 Renault Mégane Trophy-R z oferty MB Classics — Fot. MB Classics

Najczęstsze pytania

Czy Mégane II RS zyska na wartości?

Tego nie da się zagwarantować. Dane z aukcji pokazują duży rozrzut: R26.R z numerem 001 sprzedano w 2022 r. za 38 750 GBP, a inny egzemplarz w 2025 r. za 21 995 GBP. O cenie decydują wersja, oryginalność, historia i przebieg.

Która wersja Mégane II RS jest najbardziej kolekcjonerska?

R26.R, zbudowany w 450 egzemplarzach w Dieppe w latach 2008–2009. Dalej F1 Team R26 z mechaniczną szperą i numerowaną plakietką. Seryjne 225 i dCi 175 to przede wszystkim auta użytkowe.

Czy Mégane II RS może dostać żółte tablice?

Na razie nie. Auta z lat 2004–2009 mają 17–22 lata, a o wpisie do ewidencji zabytków decyduje wojewódzki konserwator według własnych kryteriów. Na przykład lubelski konserwator od 1 marca 2026 r. przyjmuje minimum 40 lat dla aut wyprodukowanych poza Polską.

Czym różni się Trophy-R z 2014 r. od R26.R?

Trophy-R to następca oparty na Mégane III: 275 KM, 250 egzemplarzy, amortyzatory Öhlins i wydech Akrapovič. W czerwcu 2014 r. przejechał Nordschleife w 7:54,36. R26.R z 2008 r. miał 230 KM i czas 8:17.

Zobacz auta, które mam teraz w sprzedaży

Każde z opisaną historią, stanem i wadami.

Przejdź do oferty

Czytaj także